Avtor: Župnija Krkavče Objavljeno: 7. 12. 2016

Podružnica Padna

Svoj čas se je Padna ponašala s tremi cerkvami; Sv. Blaža, Sv. Saba in Sv Katarine Aleksandrijske, katere danes ni več.

Sv. Blaž

Padna - sv. Blaz

Cerkev Sv. Blaža, ki je tudi glavna vaška cerkev je današnjo podobo dobila  leta 1867 na mestu, kjer je stala poprej manjša cerkvica iz 13. stoletja.  Cerkev ima kamnit glavni oltar, z lesen kip Sv. Blaža. Prej je natem mestu stala slika, olje na platnu iz konca 17. stoletja. V cerkveni ladji sta še dva lesena stranska oltarja; levi je oltar srca Jezusovega, desni pa oltar Rožnovenske Matere Božje.

Rezultat iskanja slik za  padna

Največji zanimivosti v cerkvi sta; pod kropilnikom lepo izklesana marmornata plošča s pleteno ornamentiko iz začetka 9. stoletje in  star lesen kip Marije z detetom neznanega avtorja iz časa, ostanek iz prve cerkve. Notranjost cerkve je v celoti poslikana, najbolj zanimiva poslikava pa se skriva za glavnim oltarjem » Abrahamova daritev«

Rezultat iskanja slik za cerkev padna

Ob cerkvi stoji 26,5 m visok zvonik, ki so ga Padenci zgradili leta 1885.

Sv. Saba

Ta majhna cerkev stoji na vaškem pokopališču. Cerkev se prvič omenja v 16. stoletju, zagotovo pa je veliko starejša. V cerkvi je kamnit kropilnik in lesen oltar, na katerem je slika, ki jo je narisal  Jakob Tauzher iz Buj leta 1859.

Rezultat iskanja slik za cerkev padna